Z ŻYCIA GRUP

 

ROK SZKOLNY 2018/2019
 

2 Maja - Dzień Flagi w grupie "Krasnale"

Krasnale znają symbole narodowe i dumnie obchodzą święto 2 Maja.

Gimnastyka pod chmurką w grupie "Biedronki"

Dzień Ziemi


 

Teatrzyk pt. "Słowik"

Przedstawienie teatralne pt. "Słowik" w wykonaniu aktorów teatru CO NIECO.

Zajęcia z tablicą interaktywną w grupie "Wiewiórki"

Zajęcia z tablica interaktywną na temat: "Mały ekolog".

Dzień matematyki w Biedronkach

Od dawna wiadomo że matematyka jest "królową nauk". Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych 12.III to dzień matematyki. 6 latki z grupy "Biedronki" uczciły to święto turniejem matematycznym. Dzieci mogły wykazać się w wielu matematycznych konkurencjach: kodując na dywanie, rozwiązując zadania z treścią, pisząc matematyczne dyktando graficzne. Nasze przedszkolaki nie mają trudności ze zrozumieniem matematyki, lubią zabawy i ćwiczenia z nią związane.

Elżbieta Osipiuk, Katarzyna Owerczuk

Dzień Kobiet w grupie "Misie" i "Biedronki"

    Zajęcia otwarte "W Krainie Cyfr"

08.III.2019r. odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Głównym ich celem było utrwalenie umiejętności prawidłowego liczenia obiektów i obrazu graficznego cyfr. Matematyczne działania przyjęły formę nauki przez zabawę. Dzieci miały okazję zobaczyć jak w ciekawy sposób można bawić się matematyką, a przy tym uczyć się, rozwijać i zdobywać nowe umiejętności: w magicznym pudełku odkrywały i kontynuowały rytmy, packami łapały matematyczne muchy, na taczkach gromadziły "cukrowe" cegiełki, ruchem przedstawiały "magiczną liczbę siedem". Szczególne zadanie przypadło w udziale rodzicom, którzy kodowali na dywanie wystawiając swym pociechom szóstkę za zaangażowanie w zajęcia. "Matematyka nie jest ani trudna, ani nudna. Zwłaszcza jeżeli zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka. Matematyka jest miarą wszystkiego. (Arystoteles)

Joanna Pietruczuk, Elżbieta Osipiuk

Zakładamy Wiosenny Ogródek w grupie "Misie"

"Krasnale" zakładają wiosenny ogródek w sali

Teatrzyk pt. "Nie tylko o brzydkim kaczątku"

Przedstawienie teatralne pt. "Nie tylko o brzydkim kaczątku" w wykonaniu aktorów teatru CO NIECO.

Misie poznają kosmos


 

Masażyki z wierszykami

W grupie ''Krasnale'' uwielbiamy wierszyki z masażykami. Masaż dziecięcy to forma ćwiczeń relacyjnych, technika masażu delikatnego głaskania dziecka, gdzie najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem.. Taka forma zabawy, wprowadza dzieci w stan relaksu i wyciszenia, jednocześnie stymulując rozwój wszystkich sfer. Zachęcamy do zabawy z masażykami w domu :)

Ewa Olszewska

    Slime w grupie "Krasnale"

Slime to masa plastyczna domowej roboty o zróżnicowanych kolorach, fakturze, strukturze, potocznie zwana glutkiem. Slime’y służą przede wszystkim zabawie, ale też wyciszają, uczą koncentracji i cierpliwości, pobudzają kreatywność i skłaniają do pracy zespołowej.

Ewa Olszewska

Gry matematyczne w grupie "Wiewiórki"

Konstruowanie gier matematycznych z udziałem Rodziców. Wykorzystanie Metody aktywizującej Edyty Gruszczyk Kolczyńskiej. W dniu 7.03.gościliśmy mamę Adasia - Panią Sylwię G., która wraz z Adasiem zapoznała dzieci z grą planszową pt. "Na farmie".

Agnieszka Kośko

Realizacja tematyki "Czyste powietrze wokół nas" w grupie "Misie"

Biedronki poznają kosmos

Slimy w "Biedronkach"

Kodowanie na wirtualnej macie - "Biedronki"

Walentynki w przedszkolu


Warsztaty ikonograficzne w Szczytach

Warsztaty ikonograficzne w miejscowości Szczyty- Dzięciołowo dnia 15.02.2019 r.

Zajęcia profilaktyki logopedycznej w grupie "Krasnale"

        Zajęcia profilaktyki logopedycznej w najmłodszej grupie, w czasie których rozwijane są poszczególne funkcje związane z mówieniem, a także stymulacja prawidłowego rozwoju mowy. Dzieci wykonują ćwiczenia wspomagające sprawność narządów artykulacyjnych, pracę układu oddechowego oraz fonacyjnego, kształtujące percepcję słuchową, a także stymulujące ogólny rozwój psychofizyczny dziecka.

Monika Baranowska 

Warsztaty wycinanki ludowej w Szczytach

 6-latki z grupy "Biedronki" uczestniczyły w warsztatach w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach. Na kolejnym spotkaniu z Panią Zoją Majstrowicz dzieci poznały sposoby wykonania wycinaki ludowej. Kolorowy papier, nożyczki i pomysł - oto recepta na efektowne wycinanki.


 

Wycieczka do Wioski św. Mikołaja – Majątek Howieny, Pomigacze

        W grudniu dzieci z grup Wiewiórki wraz z nauczycielkami i Radą Rodziców przeżyły wspaniałą przygodę. Nasze przedszkolaki pojechały do Wioski św. Mikołaja. Na miejscu czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach, po których przewodnikiem były elfy i pomocnicy św. Mikołaja. Do atrakcji należało m.in.: pisanie listów do św. Mikołaja, degustacja pierniczków z Panią Mikołajową, zawody sportowe z elfami, zajęcia plastyczne. Dzieci z ogromną radością przywitały Św. Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał, że za rok na pewno przedszkolaków odwiedzi w przedszkolu. Po tylu zajęciach dzieci zjadły pyszny obiad i w drodze powrotnej zwiedziły małe zoo. To był naprawdę udany dzień, dzieci były bardzo zachwycone i szczęśliwe, że mogły odwiedzić św. Mikołaja. Każdy przedszkolak przed odjazdem z Wioski otrzymał Certyfikat Elfa – pomocnika Mikołaja.

Agnieszka Kośko

Spektakl pt."Droga do Betlejem"

Dnia 21.12.2018 r. w Osiedlowym Domu Kultury dzieci z grup: Motyle, Biedronki, Misie obejrzały spektakl bożonarodzeniowy Teatru Czrevo: "Droga do Betlejem".

Gimnastyka na powietrzu

Gimnastyka na powietrzu w mroźny dzień to jedna z najlepszych możliwych aktywności: - wzmacnia odporność (po wysiłku rośnie w naszym organizmie produkcja białych krwinek, a te z kolei chronią nasz organizm przed chorobami), - silniejsze ciało - wzmocnienie mięśni, stawów, ścięgien, - większa siła biegowa i wytrzymałość, - dotlenienie organizmu - co usprawni pracę naszego mózgu (dużo szybciej będziemy się uczyć). Warto ćwiczyć zimą! Wychodźmy z domu!

Andrzej Konopla

Dzień Pluszowego Misia w "Motylach"   

    Dnia 26.11.2018 r. przedszkolaki z grupy „Motyle” obchodziły święto najlepszego przyjaciela dzieci – Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przyszedł do przedszkola z sympatycznym towarzyszem, którym mógł się pochwalić przed całą grupą. Przybyły do nas misie duże, małe, puchate, mięciutkie – każdy z nich był wyjątkowy. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i wzięły udział w „imprezie urodzinowej” swoich misiów. Wszyscy wspólnie bawiliśmy się ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi tańcząc i śpiewając. Misiowych atrakcji nie było końca. Nie zabrakło również konkurencji sportowych, w tym degustacji misiowego miodku na czas. Na zakończenie każdy wykonał swoją własną, misiową opaskę. Ten dzień był pełen atrakcji i śmiechu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Święto Pluszowego Misia.


Według przepisu Babci i Dziadka…

    W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała” . Projekt objęty jest patronatem m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową oraz kierunkiem polityki oświatowej. Nasze przedszkole realizuje wiele zadań z tego projektu .W zadaniu nr 10 czytamy: ,,Według przepisu Babci lub Dziadka ‘’- wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy ,degustacja i podzielenie się przepisem. W naszym przedszkolu spotkania z różnymi członkami rodzin – to już tradycja. W ubiegłym tygodniu naszą grupę odwiedziły dwie babcie .We wtorek dn.20.11.2018r. babcia Anastazji R. - Pani Halina Z., a we czwartek dn.22.11.2018r. babcia Agatki G. – Pani Teresa G. Babcia Anastazji w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób pokazała dzieciom w jaki sposób robi ulubioną potrawę swojej wnuczki :,,Pierogi z jagodami” oraz zdradziła przepis. Pierogi były przepyszne. Babcia Agatki pokazała dzieciom w jaki sposób robi tradycyjny postny pieróg podlaski. Dzieci mogły samodzielnie wygniatać ciasto i upiec swój własny mały pieróg-bułeczkę , który po upieczeniu zabrały do domu. Babcia Agatki pokazała dzieciom ciekawe doświadczenie z wykorzystaniem drożdży piekarskich i balonika. Przyniosła również kłosy zboża pszenicy oraz ziarno i opowiedziała w jaki sposób powstaje mąka. Dziękujemy serdecznie obu Babciom. Chętnych zapraszamy po przepisy do grupy ,,Motyle”. Zapraszamy inne Babcie i Dziadków do dzielenia się z dziećmi znajomością tradycji, zwyczajów ,obrzędów ludowych związanych z naszym regionem.

Nauczycielki z grupy ,,Motyle”

Teddy Eddie w przedszkolu    

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, odwiedził nas sympatyczny Teddy Eddie, by wraz z przedszkolakami świętować swoje urodziny!


 

Wieczór poezji w ,,Motylach”

Dnia 23.11.2018r. w grupie ,,Motyle” odbyło się zajęcie otwarte przy aktywnym udziale zebranych Rodziców. Wszyscy zebrani zostali wprowadzeni w uroczysty nastrój występem dzieci z koła teatralnego "Iskierka”, a następnie wspólnym zaśpiewaniem Hymnu Narodowego. Wiersze patriotyczne recytowali chętni rodzice oraz dzieci-laureaci Konkursów Poezji Patriotycznej . W przerwach pomiędzy recytacją odbyło się wspólne śpiewanie wojskowych pieśni patriotycznych: ,,Przybyli ułani”- powstałej w 1914 r. oraz ,,Maszerują strzelcy” z 1917r. Na zakończenie recytacji wszyscy zasiedli do degustacji pieroga upieczonego przez babcię Agatki G. a żeby było nam słodko wykorzystaliśmy nasze zapasy zgromadzone w spiżarni: dżemy, marmolady i galaretki owocowe. Wszystkim przypomniały się zapachy lata i naszej pięknej Polskiej Jesieni.

Nauczycielki z grupy ,,Motyle”

Quiz "Kochamy Cię Polsko" - grupa "Biedronki"

    20.11.2018r. dzieci z grupy "Biedronki" mogły się wykazać wiedzą o naszym kraju podczas quizu "Kochamy Cię Polsko". Zabawa nawiązywała do słynnego telewizyjnego teleturnieju, a jej celem było utrwalenie wiadomości dotyczących naszej ojczyzny oraz kształtowanie tożsamości narodowej. Dwie drużyny: Orła i Tura doskonale poradziły sobie ze wszystkimi konkurencjami. Zdołały nawet zmienić dietę dla Smoka Wawelskiego, który rozsmakował się w makaronie. Wszystkim dopisywał humor i zdrowa rywalizacja.

Elżbieta Osipiuk, Katarzyna Owerczuk

Jak zadbać o naturalną sprawność i siłę?   

        Dnia 20.11.2018 r. gościliśmy w grupie „Biedronki” Pana Mirosława Jurczaka- Prezesa Fundacji Kettlebell Poland, założyciela Klubów Wschodnia Siła. Pan Mirek z wielką pasją przekazał nam wiedzę na temat naturalnych pozycji ciała. Pokazał proste ćwiczenia dotyczące segmentów kręgosłupa, aby nasze plecy były jak najdłużej sprawne i mobilne. Każdy z nas ma naturalne umiejętności, które zostały utracone, a które z łatwością przyjmują dzieci. Są to pozycje siedzenia jak najniżej na całych stopach, zwisania na drążku (aby nasz kręgosłup się rozciągał), podporu, mostu (budowanie elastyczności). Ważna jest umiejętność bronienia swego ciała (sztuk walki) oraz tańca (dostosowania swego ciała do rytmu muzycznego). Jeśli będziemy silniejsi to nasze siły motoryczne wzrosną. Proponowane ćwiczenia i pozycje były dla nas nie lada gratką. Za to dzieci spontanicznie, swobodnie i radośnie angażowały się w aktywności i podejmowały nowe ruchowe wyzwania. Zajęcia wywołały w nich wiele pozytywnych emocji. Tak więc drodzy dorośli nie marnujmy czasu na leżenie, a od dzisiejszego dnia stawiajmy sobie cel :) Na pozytywne efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Joanna Pietruczuk, Elżbieta Osipiuk

Wizyta architekta w "Biedronkach"

6-latki z grupy "Biedronki" gościły u siebie architekta Pana Marka, tatę Hani O. Zaproszony gość wyjaśnił dzieciom na czym polega jego praca, pokazał szkice i projekty domów. Starszaki mogły poczuć się jak prawdziwi budowniczowie - dzielnie pomagały wznosić kolejne elementy tekturowego domu. Projekt kolorowej elewacji był bardzo ciekawy. Dzieci podziękowały Panu Markowi laurką w kształcie domu. Kto wie, może stanie się ona dla niego inspiracją na etapie projektowania domu dla przyszłego klienta?

Raz na ludowo

    Gdzie ukrywał się pierścień, dokąd zmierzał Pan Zelman, kogo lubił lisek i co budowali Jaworowi Ludzie – tego dowiedziały się dzieci na zajęciach otwartych z rodzicami pod hasłem „Raz na ludowo” (16.11.2018r.). Wesołe zabawy były przeplatane skandowanymi wyliczankami. Hitem okazał się taniec z miotłą, każdy chciał zatańczyć z tą nietypową partnerką. Układ taneczny do popularnej piosenki „Zasiali górale” nie sprawił kłopotu. Aby złapać oddech i dać odpocząć zmęczonym nogom zgromadziliśmy się na dywanie by wysłuchać legendy o Smoku Wawelskim. Wykonaliśmy też własne, oswojone smoki. Oj, działo się!!! Zajęcia pobudziły poczucie tożsamości, uczyły szacunku do tradycji. Dały wszystkim pełnię radosnego przeżywania wspólnie spędzonego czasu. Okazało się, że zabawy w które bawili się nasi dziadkowie są ciągle atrakcyjne!

Elżbieta Osipiuk, Joanna Pietruczuk

Grupa "Krasnale"


Wizyta w pizzerii - grupa "Misie"

Pizza… kto z nas nie lubi tych włoskich placków? Dzieci z grupy Misie dnia 8 listopada spotkała niespodzianka, którą było wyjście do Pizzerii Da Grasso w Bielsku Podlaskim. Na mini warsztatach kulinarnych, pod okiem kucharza, zgłębiały klasykę kuchni włoskiej. Wspólnie uczyły się robić pizzę. Co to były za emocje… ta pasja i zaangażowanie. A efekt końcowy zadziwił nas samych. Gotowe pizze nie tylko prezentowały się wyśmienicie, ale smakowały wybornie! Dziękujemy Pizzerii Da Grasso.

Ewa Dmitruk

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - "Misie"

Dzieci z grupy „Misie” 5 listopada obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Była to okazja, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki i rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.

Ewa Dmitruk

Instruktor Hufca ZHP z wizytą u "Wiewiórek"

Instruktor Hufca ZHP pwd Anna Sawicka zapoznała dzieci z powstaniem i początkiem harcerstwa bielskiego oraz przeczytała legendę pt. "Lech, Czech i Rus".

Poznajemy zawody rodziców w grupie "Wiewiórki"

W ramach opracowywania tematyki "Nasze miasto Bielsk Podlaski" gościem w "Wiewiórkach" był tata Bartka Z. Pan Marek zapoznał dzieci z pracą architekta.

Urodziny Agaty w grupie "Motyle"

Urodziny Julii w grupie "Biedronki"

Pokaz mody patriotycznej w "Biedronkach"

        W oczekiwaniu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w grupie "Biedronki" odbył się pokaz mody patriotycznej. Na piękne damy i przystojnych kawalerów czekał czerwony dywan. Krakowiak, ułan, liczni sportowcy, kibice oraz cudnej urody modelki przechadzali się po wybiegu z klocków i pozowali do zdjęć - jak na prawdziwym pokazie mody. Wszystkich nagradzano gorącymi brawami. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w przygotowaniu dla dzieci stylizacji nawiązujących do historii, kultury i barw narodowych Polski.

Elżbieta Osipiuk
Katarzyna Owerczuk

Spacer ulicami Bielska Podlaskiego - grupa "Wiewiórki"

Ciasto miodowe - przysmak wszystkich łasuchów

        Pieczenie ciasta jest proste, zwłaszcza gdy ma się dobry przepis, a do pomocy wiele małych i zdolnych rąk. Z wszystkimi zadaniami przedszkolaki spisały się na medal: przygotowały składniki, przesiały mąkę, ubiły jajka z cukrem i skrupulatnie pilnowały receptury. Na efekt swojej pracy czekały z niecierpliwością. Ciasto smakowało wybornie, a jego zapach rozniósł się po całym przedszkolu. Drodzy Rodzice Wasze dzieci to doskonali kucharze!

 Elżbieta Osipiuk

Przedszkolaki w obiektywie

        Dnia 27.10.2018r. dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do zakładu fotograficznego FOTO Szałkowscy. Oglądały wyposażenie studia, profesjonalny sprzęt do robienia sesji zdjęciowej, poznały pracę fotografa i pozowały przed obiektywem. W podziękowaniu wręczyły samodzielnie przygotowane laurki.

Elżbieta Osipiuk

Warsztaty robienia pizzy "Mały kucharz"

        Dnia 26.10.2018 grupa "Motyle" wzięła udział w warsztatach "Mały kucharz" organizowanych przez pizzerię DaGrasso. Dzieci miały okazję nie tylko dowiedzieć się, jak powstaje pizza, ale także nauczyć się samodzielnie ją przygotowywać. Każdy wybrał ulubione składniki i z wielką starannością wykonał pizzę, aby później zjeść ją ze smakiem. Na zakończenie warsztatów dostaliśmy Dyplomy Małego Kucharza i upominki w postaci firmowych balonów. Dziękujemy!

Wielka praca małej pszczoły

        Dnia 26.10.2018r. dzieci z grupy "Biedronek" gościły pszczelarza Pana Jarosława T. Poznały ciekawostki związane z życiem pszczół i tajniki produkcji miodu. Świat pszczół okazał się fascynujący. Dzieci dowiedziały się kto wchodzi w skład pszczelej rodziny i jakie są obowiązki poszczególnych członków, jak toczy się życie w ulu, dlaczego pszczoły "tańczą", czym się żywią i jak spędzają zimę. Przedszkolaki mogły zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula i zobaczyć plastry miodu, wosk i pszczeli kit, przymierzyć strój ochronny, użyć podkurzacza i miotełki pszczelarskiej oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej pracy pszczelarz. Dzieci zdobyły wiele ciekawych informacji. Najsłodsze było jednak na koniec - degustacja miodów, poznanie ich odżywczych właściwości i walorów smakowych. Przedszkolaki z wielką przyjemnością smakowały wielu gatunków miodu, które różniły się kolorem, smakiem i zapachem: miód spadziowy, lipiec białowieski, malina z kruszyną, chabrowy, rzepakowy. Odważni próbowali również pyłku kwiatowego i pierzgi. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie dzieciom jak ważna jest rola tych pracowitych owadów w przyrodzie. Dziękujemy Panu Jarosławowi za poświęcony czas i garść tak cennych wiadomości.

Elżbieta Osipiuk, Joanna Pietruczuk

Mistrzostwa Świata W Myciu Rąk - grupa Biedronki

        Dzieci nie poznają świata, jeśli nie ubrudzą sobie rąk, a małe rączki wszystkiego dotykają, wszystkiego chcą doświadczyć. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć był Światowy Dzień Mycia Rąk oraz tekst piosenki "mydło wszystko umyje nawet uszy i szyję". Dzieci otrzymały informacje, które pomogły im zrozumieć dlaczego mycie rąk jest ważne: w jakim celu myjemy ręce, jakie pozytywne efekty przynosi i dlaczego liczy się technika mycia rąk. Zajęcia były połączone z wizytą w przedszkolnej łazience, gdzie przedszkolaki uczyły się prawidłowo myć ręce. Przeprowadziliśmy również eksperyment, który zobrazował jak mydło i woda niszczą brud. Światowy Dzień Mycia Rąk pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Elżbieta Osipiuk

Urodziny w "Biedronkach"

Biedronki świętują urodziny Gabrysia.

"Misie" w piekarni

Zajęcia w grupachKukiełki z warzyw i owoców - grupa "Wiewiórki"

        Dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, wiedzą nie tylko dorośli, ale także dzieci… Okazuje się, że warzywa można również wykorzystać do świetnej zabawy, co udowodniły nam dzieci i rodzice wykonując przepiękne kukiełki warzywne. Dzieci przemieniły warzywa w różne zwierzęta: misie, pingwiny motyle, ślimaki, a także w lalki i inne baśniowe postacie. Swoją pomysłowością i oryginalnością zachwyciły WSZYSTKICH Uznałyśmy , iż wszystkie prace zasługują na wyróżnienie. DZIĘKUJEMY dzieciom oraz RODZICOM za tak liczny udział w konkursie oraz gratulujemy pomysłowości!!!

A.Kośko


 

Spacer historyczny ulicami Bielska Podlaskiego

    We wtorek 16 października grupa “Biedronki” wraz z grupą Kultywowania Tradycji Białoruskich Podlasia naszego Przedszkola udała się wraz miłośnikiem lokalnej historii, panem Tomaszem Sulimą na spacer po historii naszego miasta. Pogoda nam dopisała – królowała prawdziwa polska złota jesień! Podczas spaceru zatrzymywaliśmy się przy niezwykłych świadkach historii Bielska Podlaskiego – murowanego kościoła farnego z końca XVIII w. czy drewnianej cerkwi zamkowej z przełomu XVII i XVIII wieku. Pan Tomek opowiedział nam dlaczego drewniane zabytki pamiętające dawne czasy nie przetrwały do dzisiaj. Mimo pożarów kilka z nich, głównie cerkwie, na szczęście się zachowały. Pod barokowym ratuszem, który niedawno został wyremontowany umieszczono niewielki postument z żeliwną miniaturą ratusza co wzbudziło nasze zainteresowanie. Na placu najstarszej zamkowej cerkwi dostaliśmy od Pana Tomka miniaturowe wyobrażenia króla Aleksandra Jagiellończyka i jego żony, królowej Heleny, których imiona nazwano dwa największe parki naszego miasta. W parku królowej Heleny zachwycił nas dębowy pomnik ku pamięci Wielkiego Sejmu z 1564 roku, który odbywał się w naszym mieście. Bardzo przypadła nam do gustu płaskorzeźba z zamkiem, który przed wiekami stał w naszym mieście. To był bardzo udany spacer za który Panu Tomkowi dziękujemy!

Joanna Pietruczuk
Elżbieta Osipiuk 

Jak powstaje chleb? - "Biedronki" w piekarni

        23.10.2018r. wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni. Dobrze wiemy jak smakują bułeczki, chleb, ale nas ciekawiło jak powstają. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy piekarzy, poznaliśmy etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Wszystko było interesujące: maszyny - krajalnica, dzielarka do bułek, wałkownica, miesiarka, wózki na pieczywo, dzieże z ciastem, łopaty oraz ogromne piece. Z wielkim przejęciem obserwowaliśmy sposoby zaplatania chałek, drożdżówek z serem i czekoladą. Teraz już wiemy jak ciężka jest praca piekarza i że chleba nie można marnować. Zostaliśmy obdarowani słodką niespodzianką, którą kosztowaliśmy po powrocie do przedszkola. Dziękując wszystkim pracownikom piekarni za gościnność i miłą atmosferę wręczyliśmy własnoręcznie przygotowaną laurkę - oczywiście z biedronkami.

Elżbieta Osipiuk
 Katarzyna Owerczuk


 

Zabawy badawcze "Biedronek"

Zabawy badawcze "Motyli"

W ramach realizowanej tematyki, dzieci z grupy "Motyle" badały właściwości i pochodzenie różnych produktów: m.in węgla, włóczki oraz produktów spożywczych.

Ciasto dyniowe - grupa "Motyle"

Urodziny w grupie "Biedronki"

Biedronki świętowały urodziny Bartka - wszystkiego najlepszego!

Zawody sportowe "Biało-Czerwoni"

        17 października w ramach realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała" przedszkolu odbyły się zawody sportowe "Biało - Czerwoni" z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości. W zawodach udział wzięły grupy Czerwonych (Motyle) oraz Białych (Biedronki). Na początku został zaśpiewany Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Drużyny ubrały się oczywiście w stroje biało-czerwone. Po zakończeniu konkurencji zostały podliczone punkty gdzie wygrała drużyna "Białych", jednak po dogrywce tanecznej drużyna "Czerwonych" zdobyła punkt i ostateczne był REMIS. Wszystkie dzieci były bardzo dzielne, wykonywały zadania z dużą dokładnością i wyjątkową szybkością. GRATULACJE!

Andrzej KonoplaOwoce i warzywa to samo zdrowie - "Wiewiórki" 

Tańcujemy oj dana, oj dana!

Dnia 9 października 2018 r. odbyły się warsztaty tańca ludowego, w których wzięły udział dzieci uczęszczające na zajęcia Kultywowania Tradycji Białoruskich Podlasia oraz dzieci z grupy „Biedronki”. Aby przybliżyć przedszkolakom folklor i zaszczepić w nich miłość do kultury ludowej, której ważną cześcią jest taniec tradycyjny postanowiłyśmy zaprosić instruktorki z „Kurpi Zielonych”- jednego z najstarszych zespołów pieśni i tańca na Podlasiu. Panie Agnieszka i Agata poprowadziły zajęcia w formie radosnej zabawy, zapoznały nas z elementami tańca w parach po obwodzie koła i linii prostej, tańczyliśmy krokiem Polki, robiliśmy przytupy, ujęcia za haczyki, na krzyż. Przy okazji kształtowaliśmy precyzję ruchów, koordynację i orientację przestrzenną. Tańce ludowe nierozerwalnie wiążą się z odpowiednim strojem. Panie opowiedziały nam na temat wzorów, kroju, materiałów z jakiego został uszyty. Nawiązały do ceremonii weselnych i obrzędów w naszym regionie. Wspólny taniec i spotkanie na ludowo uczą dzieci szacunku do tradycji i pobudzają poczucie tożsamości.

Joanna Pietruczuk, Elżbieta Osipiuk 

Lekcja o Polsce, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie

Teatr Pod Orzełkiem w spektaklu lalkowym pt. "Lekcja o Polsce, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie" Dnia 11.10.2018r. Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprosił nasze przedszkolaki na szczególną lekcję - lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy znad Wisły. Bajanie rozpoczęliśmy na Baraniej Górze - w miejscu narodzin Królowej Polskich Rzek. Wraz z nurtem Wisły przeżywaliśmy spotkanie ze Smokiem Wawelskim w Krakowie, a w Warszawie z Warsem i Sawą. Ach, co to była za lekcja!

Elżbieta Osipiuk


 

Spektakl "Mara wusienia"

Oglądanie spektaklu: "Mara wusienia" i udział dzieci w warsztatach prowadzonych przez aktorów z Mińska w dniu 3 października 2018 r.


 

Zdrowe śniadanie w przedszkolu 

Matematyczne poranki w "Biedronkach"


Zajęcia w grupach
Zdrowo rośniemy, bo warzywa i owoce jemy - grupa "Motyle"

        W dniach 1-5 października 2018r. dzieci z grupy ,,Motyle” w ramach opracowywanej tematyki ,,Owoce i warzywa”- uczyły się zdrowego odżywiania oraz wyrabiały nawyki prozdrowotne. Jesień to przecież czas zbiorów w sadzie i ogrodzie . Podczas zajęć praktycznych dzieci poznawały smak i zapach owoców i warzyw, ich kształty, kolor i wielkość. Dzieci wykazały się kreatywnością i twórczym działaniem podczas wykonywania prac plastycznych. Realizując tygodniową tematykę zwracałyśmy uwagę na konieczność praktycznego działania podczas wykonywania: szaszłyków owocowych, sałatki jarzynowej oraz soku wieloowocowego z wykorzystaniem sokowirówki. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzbogacili nasz kącik przyrody w różnorodne warzywa i owoce, dzięki którym mogliśmy zrealizować nasze warzywno-owocowe szaleństwa i wzbogacić swoje kulinarne umiejętności. Jesteśmy bardzo wdzięczne za hojność i zrozumienie.

Nauczycielki z grupy ,,Motyle”


 

Zamienniki słodyczy - grupa "Krasnale"

        Wszyscy kochamy słodycze, ale ich wpływ na nasze zdrowie nie pozostaje obojętny, dlatego nasza grupa rozpoczęła cykl warsztatów "Zamienniki słodyczy". Inauguracją zajęć była pogadanka Pani Irenki - intendent przedszkola i babci Mai D. Następnie wspólnie przygotowaliśmy jabłuszka do suszenia. Zimą zastąpią nam chipsy ziemniaczane i będą pyszną, zdrową przekąską.

Ewa Olszewska

Rośniemy zdrowo - grupa "Biedronki"


 

Owoce i warzywa - grupa "Misie"

Owoce i warzywa - grupa "Wiewiórki"


 

Cała Polska Czyta Dzieciom - grupa "Motyle"

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" w grupie "Motyle" czytała mama Alicji R. Serdecznie dziękujemy!

Urodziny w grupie "Krasnale"

Urodziny w grupie "Motyle"


 

Zajęcia w grupach

 

Cała Polska Czyta Dzieciom - grupa "Wiewiórki"

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" Wiewiórkom czytał tato Iwa. Dziękujemy!


 

"Krasnale" w kręgu jesieni

    Nawet nie wiemy, że bawiąc się poznajemy dary jesieni. Przeliczamy, segregujemy, dotykamy, smakujemy. Uczymy się przez doświadczenie, stymulujemy wszystkie zmysły... Tak zaczęliśmy przygodę z nową porą roku.

Ewa Olszewska


 

Piękna Nasza Polska Cała - grupa "Krasnale"

        Grupa "Krasnale" z radością wykonuje zadania w ramach realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała". Projekt zakłada realizację ściśle określonych przez autorkę P. Ludmiłę Fabiszewską zadań i jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. We wrześniu wykonaliśmy aż 4 z 11 obowiązkowych zadań i jesteśmy z siebie dumni.
Zadanie Nr 7 Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w placówce.
Zadanie Nr 12 „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres.
Zadanie Nr 3 „Napisz kartkę Bohaterom”
Zadanie Nr 16 „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności.

Ewa Olszewska
 

Jesteśmy bezpieczni na drodze - grupa "Biedronki"

        6-latki z grupy "Biedronki" gościły na Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli nam zasady bezpiecznego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię, utrwalili wybrane znaki drogowe i zapoznali ze swoją pracą - poznaliśmy sprzęt i umundurowanie policjanta. Dowiedzieliśmy się jak możemy poprawić swoją widoczność na drodze po zmroku: wystarczy założyć odblaskową opaskę lub kamizelkę. Obejrzeliśmy stanowisko kierowania, pomieszczenia aresztu i służbowe pojazdy. Przedszkolaki były zafascynowane pracą policjantów i niejeden deklarował, że zostanie nim w przyszłości.

Elżbieta Osipiuk

Bezpieczni na drodze - grupa "Misie"

Wycieczka na Komendę Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim. Serdecznie dziękujemy mamie Natalii N.!


 

Cała Polska Czyta Dzieciom - grupa "Motyle"

        W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" gościliśmy w naszej grupie mamę Leny B., która przeczytała dzieciom wiersze najpopularniejszych autorów m.in Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas!


 

"Biedronki" na tropie Pani Jesieni

        Korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego parku. W trakcie spaceru obserwowaliśmy zmiany jakie zachodzą w przyrodzie. Poznawaliśmy nazwy drzew, uczyliśmy się rozpoznawać ich liście. Park wyglądał pięknie - lekcja przyrody udała się doskonale, rozbudziła wewnętrzną ciekawość i przyrodniczą wrażliwość. Wycieczka była też okazją do bliższego poznania naszego miasta - naszej małej Ojczyzny.

Elżbieta Osipiuk


 

Przedszkolaki z sercem - grupa "Biedronki"

Staramy się uczyć i wychowywać dzieci, aby wyrosły na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi, by potrafiły okazać serce, nieść pomoc słabszym i potrzebującym, robić same dobra rzeczy. Dziękujemy za udział w akcji charytatywnej. Zawsze możemy na Państwa liczyć.


 

BohaterOn - grupa "Biedronki"

        Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii Polski jako jedno z ważniejszych wydarzeń. 6 - latki z grupy "Biedronki" dołączyły do akcji "BohaterOn" - napisały kartki do Powstańców. Przedszkolaki, choć są jeszcze takie małe, zrozumiały rangę powierzonego im zadania. "BohaterOn" - to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie im symbolicznych kartek. Krzewi postawy patriotyczne i buduje wrażliwość społeczną. Wycieczka na pocztę była równie interesująca - kartki są już w drodze.

Elżbieta Osipiuk

Urodziny w grupie "Misie"


 

Dzień Grzyba w grupie "Misie"

        Dzień 24 września został ogłoszony Świętem Grzyba. Dzieci z grupy „Misie” o tym nie zapomniały i w tym dniu przyjrzały się im bliżej. Poznały różnorodne gatunki grzybów, dowiedziały się, które są jadalne, a które trujące oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas grzybobrania, z zaciekawieniem oglądały przyniesione przez tatę Hani W. borowiki szlachetne, kanie i koźlarze. Przedszkolaki zapoznały się również z budową grzyba. Podczas zajęć dzieci wybrały się na „Grzybobranie”, które było okazją do zajęć matematycznych. Wszyscy wykonali piękne prace plastyczne, które zdobiły przedszkolną salę.

Ewa Dmitruk


 

Wycieczka do lasu

        Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody, w środę 26 września dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się wraz z rodzicami na wycieczkę do lasu. Miejsce docelowe to baza harcerska w miejscowości Doktorce. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci z harcerskimi formami spędzenia czasu na łonie natury. Przedszkolaki wyruszyły z wielkim entuzjazmem na spacer leśnymi dróżkami. Druga część naszej wycieczki to bieg patrolowy ph „Biało- czerwoni”. Instruktorzy Hufca Bielsk Podlaski zorganizowały naszym uczestnikom grę na bazie pt. „Nasza Niepodległa”. Dużą atrakcją dla dzieci był wspólny posiłek na świeżym powietrzu- ognisko . Apetyt dopisywał, a piękna pogoda sprzyjała zabawom w lesie... Oczywiście był też czas na pozowanie do zdjęć. Wycieczka do lasu była bardzo udana, a wspomnienia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Dzieci i rodzice miło spędzili czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

Opracowanie: Agnieszka Kośko


 

Zajęcia w grupach 

Wycieczka do Wioski Bulwy w grupie "Biedronki"

        21 września 6-latki z grupy "Biedronki" przeżyły niezwykłą przygodę w Lipinach - Wiosce Bulwy. Na warsztatach kulinarnych przygotowaliśmy sałatkę ziemniaczaną. Wspaniale sprawiliśmy się w roli małych kucharzy obierając, krojąc i przyprawiając ugotowane warzywa. Podczas gry terenowej rozwiązaliśmy quest "50 twarzy ziemniaka" i podziwialiśmy piękno przyrody podlaskiej wsi. Orientacja w terenie nie sprawiła nam kłopotu: kierunki w prawo, w lewo mamy opanowane. Nogi zaniosły nas pod progi wiejskiej świetlicy, gdzie zasiedliśmy do stołu i ze smakiem zjedliśmy wcześniej przygotowaną sałatkę i chrupiące, cieplutkie placki ziemniaczane. Z pełnymi brzuszkami przystąpiliśmy do kolejnego zadania. Na warsztatach artystycznych stworzyliśmy niesamowite "Kukiełki bubełki". Energii mieliśmy jeszcze sporo, więc pohasaliśmy na placu zabaw. W drodze powrotnej do przedszkola obejrzeliśmy perełki podlaskiej architektury w Parku Miniatur Zabytków Podlasia. Wycieczka była super! Uwaga rodzice - dzieci chcą więcej!!!

Elżbieta Osipiuk


 

Bezpieczna droga do przedszkola

     Dnia 19.09.2018 gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe przepisy ruchu drogowego, szczególnie jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jak bezpiecznie zachować się w jej pobliżu. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest posiadanie na ubraniach elementów odblaskowych oraz podróżowanie samochodem w foteliku bezpieczeństwa. Dzieci miały również okazję zapoznać się z pracą policjantów. Największy entuzjazm wzbudziła jednak możliwość obejrzenia radiowozu. Dziękujemy funkcjonariuszom za poświęcony czas, w szczególności mamie Mateusza S. z grupy "Wiewiórki".

 

Bezpieczni na drodze - "Motyle" z wizytą na Policji

    W ramach realizowanej tematyki "Moja bezpieczna droga do przedszkola" dzieci z grupy "Motyle" odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim. Poznały tam zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, obejrzały sprzęt policyjny i elementy umundurowania. Pani policjantka opowiedziała nam wiele ciekawostek na temat swojej pracy. W dalszej części wycieczki mieliśmy okazję obejrzeć policyjny areszt, a także posiedzieć w radiowozie. Podziękowaliśmy policjantom wręczając samodzielnie wykonane laurki.

Marlena Mikulicz


 

Dzień Kropki w grupie "Misie"

        14 września dzieci z grupy „Misie” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Przedszkolaki poznały opowieść o dziewczynce, która dzięki swej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę. Kropka z książeczki stała się pretekstem do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki - Święta twórczości, wiary w swoje możliwości, odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Dzieci tego dnia uczestniczyły w zabawach, których motywem przewodnim była kropka. Powstawały kropkowe dzieła sztuki i matematyczne łamigłówki. Tego dnia przedszkolaki projektowały własne kropki, tworzyły kropkowe gry, obrazy, labirynty – cały dzień toczył się wokół kropki. Było wesoło i twórczo, a to najważniejsze.

Ewa Dmitruk


 

Urodziny w Motylach


Urodziny u Wiewiórek

Zajęcia w grupach